سوریهسوریهسوریهسوریهسوریه

چه هتلی
توضیحات

جمهوری عربی سوریه کشوری عربی است که در جنوب غرب آسیا و بر سواحل شرقی دریای مدیترانه واقع شده است. قرار گرفتن سوریه در نقطه اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا آن را در میان اروپای صنعتی و شرق میانه نفت خیز قرار داده است. نام سوریه را فرانسوی‌ها پس از اشغال این کشور بر آن نهادند که به تاریخ کهن این سرزمین و استقرار آشوریان در آن اشاره دارد. اكثر جمعیت، در سواحل دریای مدیترانه كه حاصلخیزترین مناطق سوریه هستند، و نیزدر نواحی شمال شرقی كه توسط رودهای فرات و « اورونته» آبیاری می شوند، سكونت دارند. مناطق جنوبی كشور، كوهستانی و مناطق شرقی، صحرایی است.

آب و هوا

آب و هوای سوریه در کناره‌ها و نواحی جنوب غربی معتدل و مرطوب (مدیترانه‌ای)و در سایر نقاط گرم و خشک است.

سوریه کنونی که در گذشته همراه با کشورهای اردن، لبنان، فلسطین، بخشی از سرزمین شام محسوب می‌شد، سابقه‌ای بس دراز در تاریخ دارد که مورخان، این قدمت را به حدود پنج هزار سال پیش ‍ می‌رسانند. از آنجا که این سرزمین در طول مدت یاد شده، از فرهنگ و تمدن درخشانی برخوردار بوده، آثار و نشانه‌هایی از این تمدن بر جای گذاشته‌است. قبل از تسلط مسلمانان بر این کشور، اقوام مختلفی از جمله: اقوام سامی، اموری، آرامی، مصری، آشوری، بابلی، یونانی، رومی و ایرانی که هر از چند گاهی این کشور را سکونت گاه خویش نموده و یا آن را در معرض تاخت و تاز قرار داده‌اند، نشانه‌هایی از تمدن خاص خویش را برای اعصار بعدی به یادگار گذاشته‌اند. با تصرف شام در سال سیزده یا شانزده هجری به وسیله سپاه اسلام، فرهنگ این دین جدید بر تمدن‌های چندین سده اقوام مذکور غلبه یافت. در قرنهای پنجم و ششم هجری که با جنگهای صلیبی بود، حکام بسیار مقتدر و دینداری در این کشور بر تخت سلطنت نشسته و پرچم جهاد علیه صلیبی‌ها و رومیان را برافراشتند. در قرون بعدی، ممالیک و سرانجام ترکان عثمانی پس از استیلا بر این سرزمین، سیاست پیشگامان خود را تداوم بخشیده و ضمن حفاظت و بازسازی آن آثار اسلامی، به احداث بناهای دیگری نیز پرداختند.

موقعیت جغرافیایی

سوریه از شمال با ترکیه و شرق با عراق و از غرب با لبنان و دریای مدیترانه و از جنوب با اردن و فلسطین اشغالی همسایه است. جنوب این کشور دارای طبیعت کوهستانی است و کوه‌ها و رشته کوه‌های زیادی دارد. شرق کشور صحرا و غرب کشور سواحل حاصلخیز مدیترانه ایی می باشد. همچنین سوریه در مقایسه با سایر کشورهای عربی، تعداد قابل توجهی رودخانه و دریاچه دارد.