توضیحات

بدون اغراق باید گفت ایتالیا مرکز توریست های جهان است و در بین شهر های ایتالیا رم هر ساله پذیرای مردمان دیگر ملل است.

رم با جمعیتی نزدیک به سه میلیون نفر بزرگ ترین و مشهورترین مرکز فرهنگی و توریستی و همچنین پایتخت ایتالیاست.

رم تنها یک شهر و پایتخت نیست بلکه یک شهر هنری با معماری زیبا به حساب می آیدکه جزو برنامه هر بازدید کننده ای از ایتالیاست.

در این شهر باستانی ، میراث فرهنگی و پنهانی با تاریخ هزارساله وجود دارد که توجه میلیون ها جهانگرد را به سوی خود جلب کرده است.این شهر هنری دارای جذابیت های زیادی است و غنای هنری پراکنده در این شهر به چشم می خورد .از سوی دیگر هنرهای مردم ایتالیا در رم سبب تنوع سنت های منطقه ای شده است .

علاوه بر معماری قدیمی ساختمان های رم ، میادین و موزه های زیادی در این شهر موجود است که دنیای رنگارنگی از هنر چند صد سال قبل از میلاد را در بر می گیرد.

رم یک پایتخت باستانی با آثاری اصیل و بی نظیراست.

جاذبه های توریستی

شهر رم مملو از دیدنی های بی شمار است.

این شهر بخش قابل توجهی از آثار به ثبت رسیده جهانی توسط یونسکو را به خود اختصاص داده است.

رم شهر آثار باستانی دوره روم باستان است.

مهم ترین اثر و شاید مشهورترین آنها کلوسئوم است.

این اثر مهم بزرگ ترین اثر به جای مانده از امپراتوری روم قدیم است.

پس از کلوسئوم بی تردید واتیکان و کلیسای سن پیترو بزرگ ترین و مهم ترین اثر شهر رم است.

موزه واتیکان نیز یکی از دیدنی های مهم شهر رم است.

بعد از اینها باید حتما اشاره ای به معبد پانتئون کرد.

در معبد پانتئون رومیان قدیم مسجمه خدایانشان را در آن قرار می داده اند.

زندان تاریخی معروف سنت آنجلو که در گذشته زندان مخوفی بوده یکی از آثار دیدنی این شهر به حساب می آید.

میدان امانوئل دوم میدان ونیزی و کاخ موسلیلنی در یک نقطه گرد هم آمده اند.

بنای امانوئل دوم یادبود مرد شجاعی است که ایتالیای جدید را پایه گذاشته است.

اما شهرت رم به یک نقطه دیگر است.

چشمه آرزوها یا چشمه تروی دارای شهرت ویژه ای است.

پله های اسپانیایی نیز یکی از مکان هایی است که هزاران نفر را در روز گرد خود جمع می کند.

اما سر آخر باید گفت رودخانه تیبر در جای خود یکی از زیبایی هایی شهر رم است

مراکز خرید

رم مغازه‌های متنوعی دارد، از لباس و جواهرات گرفته تا لوازم هنری و عتیقه‌جات.

مرکزخریدهای خوبی هم، هم در شهر و هم در حومه پیدا می‌شوند. محله‌های اصلی خرید کردن در رم، خیابان‌های دل‌کورسو و کندوتی و کوچه‌پس‌کوچه‌های دور و برشان هستند: در دل‌کورسو بسیاری از طراحان نام‌آشنای لباس مثل گوچی، آرمانی، دیور، والنتینو، هرمس و...

مغازه دارند؛ اما اگر دنبال جنس‌های ارزان‌تر باشید، باید به کندوتی، کولا دی ریِنزو یا دور و بر پانتئون سر بزنید.

بعضی مارک‌های لباس مثل میس سیکستی و فورلا ارزان‌ و بادوام‌اند، اما حتماً قبل از خرید آن‌ها را امتحان کنید.

بد نیست نمایندگی‌های کارتیه، بولگاری، تیفانی و مون‌بلان را هم نگاهی بیندازید، هر چند که خرید کردن از این مغازه‌ها خیلی هم به‌صرفه نیست. رم کفش‌ها و کیف‌های چرمی بادوامی هم دارد، اما لباس‌های کودکان در آن‌جا خیلی گران‌اند.

خیلی از فروشگاه‌ها تخفیف تابستانه‌شان را از ١٥ ژوییه (هفته‌ی آخر تیرماه) شروع می‌کنند و حراج‌های مخصوص سال نو هم دارند. حتماً یادتان مانده که خرید اجناس تقلبی در ایتالیا جریمه‌ی سنگینی دارد، بنابراین زیاد دور و بر کیف‌های لویی ویتون تقلبی که کنار خیابان به فروش می‌رسد، نروید.

اگر دلش را دارید که سر جریمه‌ی یک میلیون و پانصدهزار تومانی خطر کنید، یادتان نرود که چانه هم بزنید، بعضی دست‌فروش‌ها برای همین جنس‌های تقلبی هم قیمت بالایی می‌طلبند. برای خرید سوغاتی یا یادگاری‌های رم، فروشگاه‌های موزه‌ها بدترین انتخاب‌اند.

در مغازه‌های محله‌های توریستی، می‌توانید همین اجناس را با قیمت مناسب‌تری تهیه کنید.

تاریخچه

تاریخ رم را معمولاً از ۲۲ آوریل ۷۵۳ ق‌م، تاریخ سنتی بنیانگذاری شهر رم (که در دوره‌ای مبدأ تاریخ به‌شمار می‌آمده) - تا ۴ سپتامبر ۴۷۶، یعنی تاریخ برکناری رمولوس آگوستوس ، آخرین امپراتور رم غربی در نظر می‌گیرند. این دوازده قرن تاریخ را ادوارد گیبون ، سیاست‌مدار انگلیسی سدهٔ ۱۸ و مشهورترین مورخ تاریخ رم، در ۶ جلد جا کرده و ویل دورانت، یک جلد ۹۰۰ صفحه‌ای از تاریخ تمدن‌اش را به آن اختصاص داده. تاریخ رم با افسانه شروع می‌شود. انیید، یکی از بازماندگان شهر تروا در آن جنگ افسانه‌ای، به سرزمین ایتالیای امروزی می‌آید. نوادگانش رموس و رمولوس، بنا به دستور پادشاهی که پسران را می‌کشته، به آب افکنده می‌شوند و از قضا، توسط ماده‌گرگی پرستاری و بزرگ می‌شوند.

و بعدها این دو تن، شهر رم را بر روی هفت تپه نزدیک به رود تیبر بنیان می‌گذارند.

این افسانه، خالی از حقیقت هم نیست.

بنیانگذاران شهر رم، مردمانی غیر از ساکنان بومی سرزمین ایتالیا بودند که امروزه قوم و تمدن شان به نام اتروسکانی شناخته می‌شود.

آن طور که محققان حدس می‌زنند، کسانی از بابل یا الهام گرفته از تمدن بابل بودند که به رم آمدند و شهرنشینی را به آن سرزمین آوردند. تاریخ رم، سه دوره آغازین و جمهوری، امپراتوری، و افول و سقوط امپراتوری را شامل می‌شود. سنای رم، مجلسی که به تقلید از یونانی‌ها برپا شده بود، بازیگر ثابت هر سه دوره بود.

در ابتدا، پس از منازعات فراوان ، اختلاف طبقاتی بین اشراف و توده‌های زیردست برداشته شد و جمهوری شکل گرفت. رمی‌ها به خاطر ارتش منظم شان توانستند قلمرو خود را از دشت‌های پیرامون رم (موسوم به لاتیوم، یعنی سرزمین مردم لاتین) به کل ایتالیا گسترش بدهند (۲۳۸ ق‌م).

بعد نوبت تسلط بر دریای مدیترانه بود. رمی‌ها بر سر تصرف جزیره سیسیل با دولت کارتاژ درگیر شدند و بعد از سه جنگ بزرگ ، عاقبت در (۱۴۹ ق‌م) دولت کارتاژ که روزی بر تمامی ساحل دریای مدیترانه، از سیسیل تا اسپانیا تا آفریقا حکومت می‌کرد، به کلی نابود شد. یونان هم در (۱۲۹ ق‌م) به دست رمی‌ها افتاد. امپراتوری شکل گرفته بود.

با ظهور چهره قدرتمندی به نام ژولیوس سزار، اختلافات داخلی تمام شد و جایگاه امپراتور به عنوان بالاترین قدرت و مظهر اراده رم شکل گرفت. در دوره طلایی (۲۷ ق‌م تا ۱۹۲ م) آن‌ها به همسایگی امپراتوری ایران رسیدند و رم از شهری آجری به شهری از مرمر تبدیل شد. تمام ادیبان و فیلسوفان مهم رم در این دوره زندگی می‌کردند و اکثر داستان‌های رم باستان، مربوط به این دوران است. پادشاهی کومودوس پایان عصر طلایی بود.

بعد از او، دیگر هیچ چیز مثل قبل نبود.

سرداران کشور را چند پاره کردند و اختلافات بین هواداران مسیح و کافران به کیش جدید هم به این چندپارگی افزود. کنستانتین، تنها امپراتور بزرگ پس از عصر طلایی، کشور را متحد کرد، مسیحیت را آئین رسمی اعلام کرد و شهر کنستانتینوپل (استانبول) را به عنوان پایتخت جدید ساخت (۳۳۶ م).

با این کار البته میراث رم تا قرن‌ها بعد در امپراتوری بیزانس حفظ شد، اما در واقع کنستانتین به شهر رمولوس خیانت کرد. با مرگ او، امپراتوری به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شد (۳۹۵م).

فاصله این دو پاره امپراتوری، مدام با هم بیشتر می‌شد.

دیگر نه رم شرقی تاب مقابله با امپراتوری ایران را داشت و نه رم غربی می‌توانست مانع از هجوم هون‌ها و وندال‌ها و گوت‌ها و سایر اقوام بیابان‌گرد بشود.

آتیلا در(۴۴۴ م) رسما برای حمله نکردن به رم از امپراتوران غرامت می‌گرفت.

اوضاع در داخل امپراتوری از این هم عجیب‌تر بود.

یکی از آخرین امپراتورها، خودش هم از این که به مرگ طبیعی می‌میرد و هیچ کس علیه‌اش توطئه نکرده در تعجب بود. آخرین امپراتور رم، پسربچه‌ای به نام رمولوس اگوستوس بود.[۱] ادووآکر، پسر ادکون، وزیر ایتالیا با تهاجم به رم، به سادگی او را از پادشاهی خلع کرد (۴۷۶ م) و پایان امپراتوری رم را اعلام کرد.

او دستور داد از آن به بعد، آن سرزمین را ایتالیا بخوانند.

آب و هوا

شهر رم منطقه اي موسمي است كه همين امر سبب شده اين محل در زمان هاي مختلف سال زيبايي خاص خود را داشته باشد .بسته به زماني كه قصد بازديد از اين شهر را داريد لازم است نكاتي را درمورد آب وهواي منطقه در آن موقع سال بدانيد . اگر قصد داريد درفصل هاي پائيز و بهار به رم مسافرت كنيد ، اين شهر آب و هوايي معتدل و بارندگي مختصري دارد .

ازآن جايي كه هوا نه گرم است و نه سرد ، مي توانيد زياد گردش كنيد و ازنقاط ديدني شهر لذت ببريد اما بايد لباس هاي مختلفي به همراه ببريد تا براي موقعيت هاي گوناگون آمادگي لازم را داشته باشيد .

اين دو فصل ، زمان بسيار جالبي براي گردشگري در رم محسوب مي شود و توريست هاي بسياري براي بازديد به اين شهر مسافرت مي كنند و درآن احساس راحتي مي كنند .

شهر رم درتابستان گرم و آفتابي است و بارندگي درآن بسيار كم است .اين فصل براي برگزاري فستيوال ها و فعاليت هاي فرهنگي خارج از سالن كه درطي اين ماه ها برگزار مي شود بسيار مناسب است .بايد لباس هاي سبك و خنك به همراه بياوريد تا بتوانيد بدون اينكه احساس ناراحتي بكنيد از تمام جاذبه ها ديدن كرده و درمناسبت ها شركت كنيد .

درضمن براي جلوگيري از آفتاب سوختگي ، روغن يا لوسيون ضد آفتاب نيز به همراه داشته باشيد. درماه هاي زمستان ، هواي رم سرد است اما روزها معمولا صاف و آفتابي است .

اين فصل هم زمان جالب توجهي براي بازديد محسوب مي گردد .

اگر پوشيدن ژاكت يا كت براي شما مسئله اي نباشد با بررسي چهارفصل درمي يابيم كه هواي رم در هر زمان كاملا براي مسافرت مناسب و سازگار است .

فرودگاه

فرودگاه اصلی رم، لئوناردو داوینچی (فیومیچینو) نام دارد.

فرودگاه سيامپينو، دومين فرودگاه رم است که اکثر پروازهای داخلی و بعضی از پروازهای بين المللی در آن به زمين می نشينند.

با وجود این دو فرودگاه بزرگ، شما هر وقت از سال که بخواهيد، براحتی به رم دسترسی دارید.

فرودگاه داوینچی در ٢۶ کيلومتری جنوب غربی و فرودگاه سيامپنيو در ٢٠ کيلومتری جنوب شرقی شهر ساخته شده اند و از آنها قطارها یا اتوبوس های مستقيمی به سمت مرکز شهر در تردد هستند.

اقتصاد

شهر رم از نظر اقتصادي شهري فعال است، به طوري كه 8 درصد توليد ناخالص ملي كشور ایتالیا را توليد مي كند.عمده فعاليتهاي اقتصادي در رم به دو بخش كارهاي دولتي و توريسم تقسيم مي شود و اغلب مردم شهر در اين دو بخش مشغول كار هستند. به طور كلي مهم ترين صنعت اين شهر، توريسم است.

صنعت توريسم باعث رونق صنايع زيادي در اين شهر شده است.از ديگر صنايع مهم رم توليد انواع لباس ،پارچه بافي ،صنايع چاپ ،صنايع غذايي ،داروسازي ،ماشين سازي و صنايع فلزي است.همچنين رم مركز صنعت فيلم سازي ايتاليا است.از ديگر فعاليت هاي مهم اقتصادي رم بانكداري مي باشد.

حمل و نقل

شرکت ای.تی.ای.سی، شرکت اصلی اتوبوسرانی رم است.

اتوبوس ها در رم از ساعت ۶ صبح تا ١٢ شب در شهر تردد می کنند.

البته چند دستگاه از آنها هم به صورت شبانه روزی در خدمت مسافران هستند.

برای تهيه بليت اتوبوس در رم باید به دکه های روزنامه فروشی یا فروشگاه های عرضه توتون و تنباکو مراجعه کنيد.

قوانين شهر رم در این مورد کمی سختگيرانه است و برای کسانی که بدون بليت سوار اتوبوس شوند، جریمه های سنگينی در نظر گرفته شده است.

این قوانين شامل حال گردشگرانی که حتی یك کلمه ایتاليایی بلد نيستند هم می شود! خيابان های قسمت های تاریخی رم معمولا ترافيك بسيار سنگينی دارند و اگر اتومبيل شخصی داشته باشيد، بهترین کار، پارك کردن آن در پارکينگ هتل تان است.

برای پارك کردن در هر جای شهر مجبور به تهيه قبض هایی از پليس راهنمایی و رانندگی هستيد، در غير این صورت اتومبيل تان را با جرثقيل خواهند برد. برای کرایه اتومبيل، موسسات زیادی در رم فعال هستند، ولی کرایه اتومبيل به هيچ وجه توصيه نمی شود.

رانندگی در رم واقعا اعصاب خردکن و پيدا کردن جای پارك یك کابوس است، فقط وقتی مجبور هستيد در رم رانندگی کنيد.

برای گردش در رم، بهترین راه پوشيدن یك جفت کفش کتانی و پياده روی است.

فرهنگ

رم در کنار رودخانه توره و در نزدیکی دریای مدیترانه قرار گرفته است.

کشور واتیکان در درون شهر رم قرار گرفته است. در سال ۲۰۰۷ رم به عنوان یازدهمین مکان بازدیدشده در جهان، سومین در اروپا و اولین در ایتالیا توسط گردشگران شناخته شد. از استودیوهای معروف و تاریخی فیلم در رم چینه چیتا است و بقایای کولوسئوم، آمفی‌تئاتر معروف رومی نیز در همین شهر است. شهر رم به دلیل دارا بودن بستر های معماری و شهرسازی دوران روم باستان و نیز بسترهای خاص مهم فرهنگی در دوران مسیحیت به سبب وجود واتیکان و همچنین به دلیل اهمیت در دوران رنسانس بسیاری از مفاهیم عینی دورانهای ذکر شده معماری را دارا می باشد

تور های رم

چه هتلی، برترین مرجع مقایسه تورهای آژانس های مسافرتی.