توضیحات

فلورانس زادگاه رنسانس ایتالیا، شهر ژولیوس سزار و دانته، شهر هنر و معماری و تندیس گریست. فلورانس همه را تحت تاثیر قرار می دهد، یکی از محبوب ترین مقصدهای گردش گران دنیا و پایتخت هنر ایتالیاست.

شهر به لحاظ مساحت کوچک به نظر می رسد، اما تاریخ، فرهنگ و هنری به غایت وسیع و شگفت‌انگیز و قدیمی دارد؛ همانند رم به یک موزه‌ بی سقف دیدنی می ماند و جای جای شهر شما را شگفت زده خواهد کرد.

شور و حرارت مردم و توریست های بی شمارش از سرتاسر گیتی هم روحی منحصر به ‌فرد به زیبایی های شهر تزریق کرده است.

فلورانس بدون شک از زیباترین شهرهای دنیاست.

جاذبه های توریستی

کلیسای جامع فلورانس (دوئمو)، نماد زیبای شهر است.

به نام دیگری هم می‌خوانندش: کلیسای سنتا ماریا دل فیوره.

گنبد آجری‌رنگ و بزرگ کلیسا اولین چیزی‌است که به چشم می‌آید، وارد کلیسا که می‌شوید ٤٦٤ پله‌ی عجیب و باریک را باید طی کنید تا به بالای گنبد برسید.

منظره‌ی شهر از بالای آن به قدری زیباست که به بالارفتن از آن‌همه پله می‌ارزد. فلورانس شهر موزه‌ها، آثار هنری و گالری‌های نقاشی است.

یکی از موزه‌هایی که دیدنش همیشه توصیه می‌شود، گالری اوفیتسی است که از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین موزه‌های نقاشی دنیاست.

تعداد آثار و تنوع سبک‌های نقاشی موزه گیج‌کننده است و ساختمان بسیار زیبایی دارد.

موزه‌ی آکادمیا، خانه‌ی مجسمه‌ی معروف داوود، شاهکار میکل‌آنژ است.

تندیس مرمری داوود از شاهکارهای هنری عصر رنسانس محسوب می‌شود و آن‌قدر بی‌نظیر است که گردش‌گران زیادی را به گالری آکادمیا می‌کشاند.

دو بدل از این مجسمه در دو جای دیگر شهر نیز وجود دارند: بالای تپه‌ی میکل‌آنژ (که دیدن شهر از بالای آن بسیار رویایی‌ست) و میدان سینیوریتا. فلورانس میدان‌های زیبا (پیازا) و قصرهای رنسانس دیدنی (پالازی) متعددی دارد.

همراه با صدها کلیسا و موزه و گالری و آتلیه.

میدان سینیوریتا در مرکز شهر قدیمی، معروف‌ترین میدان شهر است و نمایشگاه روبازی است از مجسمه‌ها و تندیس‌ها.

قرار گرفتن قصر وچیو، سالن قدیمی شهرداری در میدان نیز، ضیافتی ساخته از هنر و تاریخ؛ و نوای موسیقی، صدای همیشگی این منطقه، این ضیافت را پرشکوه‌تر کرده است.

مراکز خرید

سوغاتی‌های مربوط به نقاط دیدنی فلورانس همه‌جا پیدا می‌شوند.

البته حواستان باشد که مغازه‌های مرکز شهر معمولاً گران‌فروش‌ترند. اگر اجناس چرمی خوب بخواهید، معمولاً در مغازه‌های دور و بر مرکز شهر با کمی چانه زدن می‌توانید خرید خوبی داشته باشید.

فروشگاه گلداسمیت در پونته وچیو اجناس با کیفیت و زیبایی را عرضه می‌کند که البته قیمتشان هم بالاست. دست‌فروش‌های زیادی هم در خیابان‌های فلورانس وجود دارند که لوازم تقلبی مارک‌های معروف از قبیل گوچی، رولکس، پرادا و...

را به قیمت ارزانی می‌فروشند.

مواظب باشید که خرید این اجناس غیرقانونی است و اگر پلیس ببیند، می‌تواند تا یک میلیون و پانصدهزار تومان جریمه‌تان کند.

تاریخچه

شهر فلورانس شهرت خود را به اين علت به دست آورده كه در قرون وسطي و عصر رنسانس در آن آثار معماري متعددي احداث شد و در آن دوران رونق و اهميت زيادي داشت. اين شهر در قرون وسطي از مراكز مهم مالي و اقتصادي ايتاليا و حتي اروپا بود؛ به گونه‌اي كه آن را آتن قرون وسطي مي‌ناميدند.

فلورانس از 1865 تا 1870 پايتخت پادشاهي ايتاليا بود. فلورانس را ژوليوس سزار امپراتور نامدار دوم در سال 59 پيش از ميلاد بنا نهاد.

آنجا محل استقرار سربازانش بود.

در آغاز به آن فلورنتينو مي گفتند كه آن را به سبك اردوگاه‌هاي نظامي با خيابان‌هاي اصلي ساختند. اين شهر در مسير اصلي رم و شمال ايتاليا و در دره حاصلخيز آرنو قرار دارد.

فلورانس خيلي زود به يك مركز مهم بازرگاني تبديل شد. اولين شهردار فلورانس در سال 250 ميلادي انتخاب شد كه مينياس نام داشت.

اولين مجلس ايتالياي جديد در شهر فلورانس شكل گرفت. در سال 1865 فلورانس به جاي تورين پايتخت ايتاليا شد و مجلس آن گشايش يافت اما 6 سال مجلس در رم استقرار يافت. در قرن بيستم با رشد صنعت گردشگري، جمعيت فلورانس 3 برابر شد و سيل گردشگران از جاهاي مختلف ايتاليا، اروپا و جهان به اين شهر سرازير گرديد. در طول جنگ جهاني دوم، آلمان‌ها يك سال فلورانس را در اشغال خود داشتند و فلورانس شهر آزاد اعلام شد؛ اما در سال 1944 متفقين، شهر را از دست آلمان ها خارج كردند. در سال 1966 رود آرنو طغيان كرد و سيل ويرانگر صدمات شديدي به بناها و گنجينه‌هاي تاريخي شهر وارد كرد.

پيش از رسيدن سيل به شهر، مقام‌هاي شهر كه از آمدن سيل باخبر شده بودند، اين خبر را اعلام نكردند و تنها از طريق تلفن جواهرفروشان ناحيه پونته وكيو را باخبر كردند.

آب و هوا

فلورانس بهار و پاییز بی نظیری دارد.

زمستان‌هایش طاقت فرسا نیست، ولی تابستان، خصوصاً مرداد می‌تواند بسیار گرم و مرطوب باشد. بالاترين دماي شهر در سال 1983 ثبت شد كه 43 درجه سانتيگراد بود.

سردترين روزهاي زمستاني فلورانس 10 ژانويه 1985 بود كه مردم شهر، برودت منهاي 23 درجه سانتيگراد را تجربه كردند.

فرودگاه

فلورانس دارای دو فرودگاه می باشد.

فرودگاه فلورانس یا فرودگاه آمریکو وسپوچی نزدیکترین فرودگاه به فلورانس است و دیگری فرودگاه گالیلئو گالیله در پیزا واقع در منطقه توسکانی است.

اقتصاد

فلورانس نه تنها یک شهر زیبا و پر از هنر ، تاریخ و فرهنگ است بلکه یکی از مهم ترین مراکز کسب و کار در ایتالیا محسوب می شود که در آن بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط ​​، و همچنین شرکت های چند ملیتی بزرگ ، تولید محصولات پیشرفته ، مد و فشن ، صنایع دستی ، ماشین آلات ، فن آوری سطح بالا مشغول به فعالیت می باشند. منطقه فلورانس با نظر به جذب نیروی انسانی ماهر ، تکنولوژی روز ، تسهیلات مالی و منابع کارآفرینی سعی در بهبود اقتصاد خود را دارد.

همچنین این منطقه در صنعت توریست فعال بوده و سالانه پذیرای میلیونها توریست از سراسر دنیا می باشد.

حمل و نقل

شهروندان فلورانس براي رفت و آمد در شهر عمدتا از اتوبوس استفاده مي كنند.

شبكه اتوبوسراني فلورانس گسترده و مجهز است. در جاهاي عمومي مختلف، از جمله رستوران‌ها و دكه‌هاي روزنامه ‌فروشي، بليت اتوبوس به فروش مي رسد.

بليت انواع مختلف دارد كه از تك سفره تا چند سفره را تشكيل ميدهد. مسافران پس از سوار شدن به اتوبوس، بليت را در دستگاهي قرار مي‌دهند كه آن را باطل مي‌كند اما در خصوص استفاده از قطار، وضع فرق مي كند.

اينجا مسافران پيش از سوار شدن به قطار بايد بليت خود را باطل كنند. ايستگاه اصلي اتوبوس شهر در كنار ايستگاه راه آهن «سانتاماريا نوولا» قرار دارد.

از شهر فلورانس مي توانيد با قطار به شهرهايي چون «بورگوسن لورنزو» و «سيه‌نا» سفر كنيد. كساني كه قصد سفر به جاهاي دور را دارند، مي توانند از اتوبوس هاي بين شهري و هواپيما استفاده كنند.

از آنجا كه فلورانس را مثل خيلي ديگر از شهرها، آلودگي هوا تهديد مي كند، مقام هاي شهر كار احداث ترامواي فلورانس را آغاز كرده اند در فلورانس تاکسی هم پیدا می شود، اما بهتر است توسط مسئولان هتل یا رستوران به صورت تلفنی خبر شوند.

تعداد ایستگاه‌های تاکسی در سطح شهر کم است ، یکی بیرون ایستگاه قطار سنتا ماریا نووله قرار گرفته و چندتا در میدان‌های اصلی شهر.

تاکسی‌ها کرایه‌ بالایی می‌گیرند و اغلب کارت اعتباری هم قبول نمی کنند.

فرهنگ

قرار گرفتن این شهر در دره‌‌ کوه و در کنار رود آرنو زیبایی‌های فلورانس را صد چندان نموده است.

مرکز شهر باستانی فلورانس که میراث جهانی یونسکو به ‌شمار می رود، بسیار رویایی است.

دور این قسمت از شهر دیوار‌هایی قدیمی کشیده شده تا محافظ شاهکارهای هنر و معماری آن باشد.

این بناها و مجسمه‌ها انگار هر لحظه داستان های هنر، جنگ و زندگی را برای گردشگران بی شمار این شهر تعریف می کنند.

تور های فلورانس

چه هتلی، برترین مرجع مقایسه تورهای آژانس های مسافرتی.