توضیحات

برلین پایتخت کشور آلمان و بزرگ‌ترین شهر هم از لحاظ جمعیت و هم از لحاظ مساحت در این کشور است و در کل اتحادیه اروپا مقام دوم را دارد.

مساحت آن ۸۹۹ کیلومتر مربع است و این شهر ۳۸ کیلومتر از شمال به جنوب و ۴۵کیلومتر از شرق به غرب امتداد یافته‌است.

میانگین ارتفاع آن از سطح دریا ۳۴متر ثبت شده بلندترین ارتفاع (۱۱۵متر) به دو تپه مصنوعی توفلسبرگ و ماگلبرگ مربوط می‌شود برلین همچنین یک شهر ایالتی است، یعنی یکی از ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان نیز به شمار می‌آید.

برلین، بزرگ‌ترین و از نظر تاریخی مهم‌ترین ایالت آلمان است.

جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی این شهر در حال حاضر، آن را به یکی از مهم‌ترین مراکز جلب گردشگر تبدیل کرده‌است.

با این‌حال برلین، شهری «فقیر» با وام‌دار است.

برلین به عنوان یکی از مراکز فرهنگی جهان در زمان‌های مختلف نقش مهمی بازی کرده‌است: در قرن ۱۸، به عنوان پایتخت پروس، قلب روشنگری بود.

در «دههٔ طلایی سال‌های بیست»، در این شهر بزرگ جشن‌های بی‌شماری برپا شد.

امروز نیز برلین، یکی از شهرهای مهم اروپاست که هنوز نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند.

جاذبه های توریستی

مراکز خرید

Marheineke Markthalle (ماری اٌینکه مارکتهاله) - کلکسیون های تخصصی و کمیاب تلفیقی از عتیقه جات واقعی.

طیف وسیعی از کالاها شامل لباس ، ظروف گلی ، مبلمان ، اسباب بازی و یادگاریهای برلین Flohmarkt (فلومارکت) - لباس ، کتاب ، جواهرات ، عتیقه جات و مقالات خانواده SCHLOSS STRASSE (اشلوس مارکت) - فروشگاه های شیک - ، بوتیک های مد ، سوپر مارکت ها ، بانکها و رستوران ها Karstadt am Hermannplatz (کارشتادت آم هرمنپلاتز) - یکی از محبوب ترین فروشگاه ها با انواع اجناس و جدیترین مدلها –رستوران ها Sportfachmarkt im Ullsteinhaus (اشپرت فاخنمارکت آم اولاشتاینهاوس) - بزرگترین فروشگاه های محصولات ورزشی با برند های معتبر- تجهیزات اسکی Designer Outlet B5 (دیزاینر اوتلت ب فونف) - انواع کالاها و اجناس و یوتیک های شیک با برندهای معروف (نیکو-آدیداس –منگو –لیوایز و...)

تاریخچه

بسیاری از رویدادهای تاریخی آلمان در این شهر رخ کرده‌اند: پس از دوران نازی‌ها و پایان یافتن جنگ دوم جهانی، این خطه بین چهار قدرت بزرگ جهان، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و اتحاد جماهیر شوروی تقسیم شد.

در سال ۱۹۶۱ سرانجام جدایی دو بخش از آلمان با ساختن دیوار در برلین قطعی شد.

تا ۹ نوامبر سال ۱۹۸۹، تا زمان به‌وقوع پیوستن انقلاب صلح‌آمیز مردم آلمان شرقی، این دیوار هم‌چنان برقرار بود.

یک سال پس از آن، دو آلمان رسماً متحد شدند

آب و هوا

برلین دارای آب و هوای اقیانوسی است.

تابستان‌های برلين گرم با متوسط حداكثر دمای ٢٢ تا ٢٥ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ١٢ تا ١٤ درجه‌ی سانتی‌گراد و زمستان‌های آن با میانگین دمای ٤ تا ٢- درجه سانتی‌گراد است.

فصل‌های پاییز و بهار برلین دارای آب و هوای معتدل و مناسبی است و از این روی بهترین فصل برای مسافران است.

فرودگاه

فرودگاه برلين درهشت کیلومتری شمال غربی مرکز برلین در کنار بزرگراه (اتوبان) A111 است این جاده باعث می شود ارتباط بین جاده کمربندی بزرگ در اطراف برلین (A10) و درون حلقه A100 به راحتی بر قرار شود.

فرودگاه به شکل شش ضلعی می باشد که از طریق آن مسافر تنها نیاز به راه رفتن در فواصل کوتاه را دارد.

در وسط نیز یک پارکینگ وجود دارد به علت تعداد فزاینده ای از مسافران ، ترمینال دوم A1 ساخته شده است.

بین دو ترمینال ساختمان اصلی است که به نام "بلوار Tegel" نامگذاری شده است.

اقتصاد

از ۵/۱ میلیون شهروندی که در این شهر آماده به کار هستند؛ تقریبا ۵۰درصد در مراکز وابسته به صنایع مختلف مشغول به کارند.۱۵درصد از طریق داد و ستد روزگار می‌گذرانند؛ ۱۳درصد در صنعت و ۱۲درصد در ادارت دولتی فعالیت می‌کنند.

مهندسی سیستم‌های الکتریکی بزرگترین بخش صنعتی در این شهر به شمار می‌آید که ۴/۳۱درصد از نیروهای کاری را به خود اختصاص داده‌است.

از دیگر بخش‌های بزرگ صنعتی که دستی در اقتصاد این شهر دارند می‌توان صنایع مکانیک؛ خودروسازی؛ شیمی؛ مواد غذایی و پژوهش و فن آوری را نام برد.

حمل و نقل

برلين داراي امكانات بسيار زيادي از لحاظ وسايل حمل و نقل عمومي مي باشد.

اين امكانات شامل تاكسي، قطار هوايي، مترو، اتوبوس و تراموا ميگردد.

فرهنگ

در حال حاضر برلین، پایتخت آلمان، مرکز دولت و مجلس فدرال این کشور است، هر چند که هنوز برخی از وزارت‌خانه‌ها، شعبه‌هایی نیز در شهر بن، پایتخت پیشین آلمان دارند.

بخشی از شهر که بناهای دولتی در آن واقع‌اند، مثل «رایشستاگ» (Reichstag) که مجلس فدرال آلمان در آن قرار دارد، دروازهٔ «براندنبورگ» (Brandenburger Tor)، یا میدان‌هایی چون «بازار ژاندارمری» (Gendarmenmarkt)، از جمله دیدنی‌های شهر برلین است که تاریخ معاصر آلمان در آن‌ها نوشته می‌شود.

در میدان پتسدام (Potsdamer Platz) که در زمان جنگ سرد به آن «نوار مرگ» می‌گفتند، چندی است که ساختمان‌های بسیار مدرن و بلند و دیدنی بنا شده‌اند.

میدان الکساندر (Alexanderplatz)، که در دورهٔ حکومت «آلمان دموکراتیک» میدان مرکز مرکزی برلین شرقی بود، در سال‌های گذشته تغییرات اساسی کرده‌است.

هم‌چنین در برخی از محله‌های برلین، به ویژه در بخش شرقی آن، رد پای تاریخ را می‌توان یافت.

تور های برلین

چه هتلی، برترین مرجع مقایسه تورهای آژانس های مسافرتی.