توضیحات

پافوس شهر و بندري در جنوب غربي جزيره قبرس است كه بر اساس اسطوره‌ها، زادگاه آفروديت، الهه عشق و زيبايي بوده است.

نام اين شهر نيز به نوعي با آفروديت مرتبط است، چرا كه بر اساس اسطوره‌ها پافوس نام پسر آفروديت و پيگماليون بوده است.

شهر پافوس كه از عصر نوسنگي محل سكونت انسان بوده است و بقاياي ويلاها، معابد، مقابر و آمفي‌تئاترهاي باستاني در جاي جاي آن به چشم مي‌خورد، از سال 1980 به خاطر ارزش معماري و تاريخي خود در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است.

بر اساس آمار سال 2001، پافوس در حال حاضر 47 هزار نفر جمعيت دارد و با تركيبي از جاذبه‌هاي تاريخي و باستاني و تسهيلات مدرن، يكي از شهرهاي توريستي و بنادر ماهيگيري زيباي قبرس محسوب مي‌شود.

جاذبه های توریستی

مراکز خرید

مراكز خريد در پافوس: - هايپر ماركت كارفور - مركز صنايع دستي قبرس - فروشگاه دبنهامز - فروشگاه ارميس - -

تاریخچه

شهر پافوس در سال 1400 پيش از ميلاد تأسيس شده است و از همان آغاز مركز آئين پرستش آفرودين و ديگر الهه‌هاي باروري ماقبل دوران هلنيستي يونان بوده است.

بر اساس اسطوره‌ها، آفروديت در ساحل همين شهر متولد شده است و اهالي مايسينه‌ نيز به همين دليل معبد او را در قرن دوازدهم پيش از ميلاد در پافوس برپا كردند.

بندر پافوس توسط نيكوكلس، آخرين پادشاه پافوس و در دوره اسكندر كبير ساخته شد و در دوران حكومت جانشينان اسكندر و سلسله بطالمه به جاي سالاميس به مركز جزيره قبرس تبديل شد.

طي اين دوران پافوس بندري شلوغ و پررونق بود.

اين شهر تا هفت قرن آتي و تا زمان حكومت روميان مهم‌ترين شهر جزيره باقي ماند و در همين شهر بود كه پولس قديس، سرجيوس پائولوس، حاكم رومي جزيره را به آيين مسيحيت دعوت كرد.

به رغم آسيب‌پذيري پافوس در برابر حملات نظامي و لشكركشي‌هاي نيروهاي خارجي، اين بندر تا قرن‌ها جذابيت و افسون توصيف‌ناپذير خود را حفظ كرد و حتي از زلزله مهيب قرن چهارم ميلادي نيز جان سالم به در برد.

اما به تدريج و با تأسيس شهر نيكوزيا، پافوس به تدريج مركزيت و اهميت اداري و تجاري خود را از دست داد و افول تدريجي خود را كه تا قرون وسطي و دوره امپراتوري عثماني ادامه داشت، آغاز كرد.

طي اين دوران و هم‌زمان با افول پافوس، به تدريج بر اهميت نيكوزيا و شهرهاي بندري ديگر چون لارناكا و فاماگوستا افزوده مي‌شد. طي دوره‌اي كه قبرس مستعمره انگلستان بود پافوس به تدريج جمعيت خود را از دست داد و بيشتر اهالي شهر به نيكوزيا و ديگر شهرهاي قبرس مهاجرت كردند، به طوري كه تا پيش از سال 1974 شهر پافوس يكي از عقب‌مانده‌ترين و توسعه‌نيافته‌ترين قسمت‌هاي جزيره قبرس محسوب مي‌شد.

پس از تجاوز تركيه به قبرس و تصرف شهرهاي توريستي مهمي چون كيرنيا و فاماگوستا، دولت مركزي و بخش خصوصي سرمايه‌گذاري سنگيني را در پافوس آغاز كردند.

طي اين دوره رونق تجاري بار ديگر به اين بندر باستاني بازگشت و همه بخش‌ها، به ويژه بخش‌هاي مرتبط با توريسم و گردشگري در اين شهر فعال شدند.

طي اين دوره رشد منفي جمعيت منطقه متوقف شد و با ساخت سازه‌هاي زيربنايي چون سد، سيستم‌هاي آب‌رساني، جاده و بالاخره ساخت فرودگاه بين‌المللي پافوس اين شهر بار ديگر به دوران خوش گذشته بازگشت.

آب و هوا

شهر پافوس از هواي معتدل مديترانه ايي لذت مي برد.

متوسط دماي هوا بين 14 و 26 درجه سانتي گراد در نوسان مي باشد.

ميزان بارندگي در ماههاي تابستان تقريبا به صفر و در ماههاي زمستاني (آذر تا اسفند) به حداكثر ميزان خود مي رسد.

فرودگاه

فرودگاه بين المللي پافوس در 6/5 كليومتري شهر پافوس در جنوب غربي شهر واقع شده است.

اين فرودگاه در سال 2008 بازسازي گرديد و در حال حاضر سالانه پذيراي 2 ميليون مسافر مي باشد.

تاكسي و سرويس هاي فرودگاه مسافرين را بين شهر و فرودگاه جابجا مي نمايند.

اقتصاد

حمل و نقل

وسايل نقليه عمومي در پافوس شامل اتوبوس،‌ميني بوس و تاكسي ميگردد.

مقرون بصرفه ترين وسيله حمل و نقل اتوبوس بوده كه تقريبا به تمامي نقاط شهر و شهر هاي ديگر سرويس دارد.

مانند بيشتر شهر هاي توريستي تاكسي ها هم گران بوده و هم از عدم اطلاعات كافي مسافرين سو استفاده نموده و آنها را بيش از مقدار واقعي شارژ مي نمايند.

كرايه اتومبيل نيز يكي ديگر از گزينه ها مي تواند باشد.

كرايه ماشين در پافوس از لارناكا گرانتر مي باشد.

فرهنگ

تور های پافوس

چه هتلی، برترین مرجع مقایسه تورهای آژانس های مسافرتی.