توضیحات

این شهر که پایتخت قبرس است با جمعیت 310/000 نفر اولین شهر بزرگ جزیره ‌است.

در قلب جزیره جای گرفته و تنها شهر اصلی غیر ساحلی قبرس می‌باشد.

نیکوزیای امروزی شهری مدرن و تمیز می‌باشد که ادارات دولتی، سفارتخانه‌ها، بسیاری از شرکت‌های خارجی، کالج‌های آمریکایی، دانشگاه قبرس و مرکز اقتصادی و تجاری کشور در آن جمع شده‌اند.

نیکوزیا بعد از بحران‌های سیاسی سال ١٩٧٤ در این کشور، به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد.

بعد از برلین، نیکوزیا تنها پایتخت دنیاست که با کشیدن مرزی از شمال به جنوب، به نام خط سبز، دو تکه شده است.

با این‌که نیکوزیای شمالی و نیکوزیای جنوبی به هم چسبیده هستند و رفت و آمد برای اهالی منطقه با مجوز امکان‌پذیر است، ولی به هر حال زیر نظر دو حکومت متفاوت اداره می‌شوند: نیکوزیای شمالی مربوط به کشور ترکیه است و به لفکوشا معروف است و نیکوزیای جنوبی، که لفکوزیا نامیده می‌شود، پایتخت رسمی کشور قبرس به حساب می‌آید.

جاذبه های توریستی

مراکز خرید

اگر گشت‌زدن در بازارهای محلی و دیدن بساط‌های رنگارنگ زیورآلات سنگی و صدفی، لباس‌ها و صندل‌های تابستانی هم برای شما جالب است، یکشنبه‌بازار لفکوشا را از دست ندهید.

تاریخچه

نیکوزیا بعد از بحران‌های سیاسی سال ١٩٧٤ در این کشور، به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد.

نیکوزیا تنها پایتخت دنیاست که با کشیدن مرزی از شمال به جنوب، به نام خط سبز، دو تکه شده است.

با این‌که نیکوزیای شمالی و نیکوزیای جنوبی به هم چسبیده هستند و رفت و آمد برای اهالی منطقه با مجوز امکان‌پذیر است، ولی به هر حال زیر نظر دو حکومت متفاوت اداره می‌شوند: نیکوزیای شمالی مربوط به کشور ترکیه است و به لفکوشا معروف است و نیکوزیای جنوبی، که لفکوزیا نامیده می‌شود، پایتخت رسمی کشور قبرس به حساب می‌آید.

آب و هوا

آب و هوای قبرس از سالمترین و بهترین انواع آب و هوای های دنیا است.

آب و هوای قبرس از نوع معتدل مدیترانه ایی است، تابستان های گرم و خشک، زمستانهای معتدل و بارانی با میانگین 330 روز آفتابی در سال. تابستان از نیمه مارچ (اواخر اسفند ماه) شروع میشود و تا اواخر سپتامبر ادامه پیدا میکند. زمستان از نیمه نوامبر (اواخر آبان ماه) شروع میشود و تا ماه فوریه (بهمن ماه) ادامه پیدا میکند. بهار و پائیز در مابین این دو دوره می باشند. در طول 30 سال گذشته میزان متوسط بارش سالانه 503 میلی متر بوده است.

برف فقط در مناطق کوهستانی ترودوس می بارد.

در مناطق ساحلی برف نمی بارد.

فرودگاه

بعد از جریانات سیاسی 1974، تجزیه قبرس و دو تکه شدن شهر نیکوزیا فرودگاه بین المللی در اختیار ترکها قرار گرفت.یوناینها که همیشه منتظر یک پارچه شدن دوباره جزیره بودند فرودگاه موقتی در لارناکا و سپس فرودگاه دیگری در شهر پافوس در جنوب و غرب جزیره بنا می کنند.

بعد از به اتحادیه اروپا پیوستن قبرس طرح تاسیس دو فرودگاه جدید لارناکا و پافوس به تصویب رسید.

فرودگاه جدید لارناکا با ظرفیت جابجایی سالیانه 7 میلیون نفر از ماه نوامبر 2009 مورد بهره برداری قرار گرفته است و این ظرفیت در 2 سال آینده افزایش قابل ملاحظه ای خواهد یافت. فاصله فرودگاه بین المللی لارناکا به نیکوزیا 50 کیلومتر، لارناکا (مرکز شهر) 5 کیلومتر، لیماسول 70 کیلومتر، آیاناپا 45 کیلومتر و پافوس 140 کیلومتر است.

فرودگاه داراي امكاناتي نظير اطلاعات پرواز 24 ساعته، اطلاعات جهانگردی: 15: 8 الی 00: 23، تبدیل ارز، تلفن سکه ایی و کارتی، کافه تریا، روزنامه فروشی، حمل و نقل با تاکسی بر اساس تاکسی متر، اجاره ماشین ( با گواهینامه بین المللی)، سرویسهای مربوط به معلولین، کمکهای اولیه و خدمات درمانی، پست، خدمات برگشت مالیات خرید، باجه های استفاده از کارتهای اعتباری بین المللی و فروشگاهای خرید بدون مالیات مي باشد. مسافرین هنگام ورود به فرودگاه باید کارت ورود به کشور قبرس را پر فرمایند و توجه داشته باشند که بلیط برگشت تایید شده، برگه رزرو هتل، مبلغ حدود 1200 یورو هزینه سفربرای هر نفر و به تناسب برای اعضا یک خانواده و همچنین مدارک جهت اثبات دلیل سفر به قبرس را برای تایید اجازه ورود و دریافت مهر مدت اقامت دردسترس داشته باشند تا در صورت درخواست مامور اداره مهاجرت فرودگاه لارناکا ارائه گردد، لذا توصیه میگردد این مدارک در چمدانهای تحویل شده به بار حمل نگردد.

اقتصاد

صنعت اصلی نیکوزیا، بافت ابریشم است و به همین دلیل در غرفه‌های صنایع‌دستی بیوک‌هان، می‌شود شال یا رومیزی ابریشمی با قیمت خیلی خوب پیدا کرد.

فروشنده‌های این شهر با چانه‌زدن آشنا هستند و تخفیف هم می‌توانید بگیرید.

حمل و نقل

در قبرس مانند انگلستان رانندگي از سمت چپ مي باشد.

حمل و نقل عمومي در قبرس ضعيف بوده و در حال حاضر راه آهني به آن صورت وجود ندارد ولي خطوط اتوبوس راني بين شهري وجود دارد. جهت استفاده از تاکسی در شهر باید به آنها تلفن شود و یا مستقیما به دفتر آنها مراجعه گردد به این معنا که تاکسی ها دائما در خیابانها در حرکت نیستند.

فرهنگ

تور های نیکوزیا

چه هتلی، برترین مرجع مقایسه تورهای آژانس های مسافرتی.