توضیحات

لیماسول بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر کشور قبرس است.

این شهر که بندری است تقریبا در جنوب و مرکز این کشور، دارای بزرگترین پورت ترانزیت کالا در قبرس، و یکی از مهم ترین بنادر ترانزیت کالا در اروپا , و همینطور بزرگترین بندر ترانزیت کالا در مدیترانه نیز می باشد.

چراکه در منطقه ای بین آسیا، اروپا و آفریقا قرار گرفته است و کشتی های بسیاری به آنجا می آیند.

هر کشتی که بخواهد می تواند با مراجعه به اداره بندر و کشتیرانی قبرس در لیماسول پرچم این کشور را بر روی خود حمل کند و کشتیرانی حمهوری اسلامی ایران نیز در سالهای اخیر به علت تحریم های اقتصادی اروپا و آمریکا بیشتر کشتی های خود را با پرچم قبرس و کشور مالتا (جزایر مالت) در آبهای بین المللی جابجا نموده است. لیماسول یا به زبان یونانی لمسوس حدود 250 هزار نفر جمعیت دارد و بیشترین جمعیت مهاجر آن را اتباع کشور روسیه و انگلستان شکل می دهند.

مشاغل توریستی، تجارت و بانکداری و مالی در این شهر بسیار رونق دارد و تقریبا تمام شرکت های فارکس و تریدرهای بین المللی در لیماسول دفتری دارند که دلیلش احتمالا شرایط بسیار خوب مالیاتی و آسانی راه اندازی و اداره کسب و کار در قبرس است.

لیماسول دارای بیمارستان بسیار بزرگ و پیشرفته، دانشگاه ها و کالج های بین المللی و مراکز خرید بزرگ است.

بزرگترین دانشگاه فنی قبرس نیز در این شهر است.

کازینوها ، بارها، نایت کلاب و رستوران های خیابانی این شهر به آن شب های بیخواب و زنده ای را عطا کرده اند.

جاذبه های توریستی شهر لیماسول به اینها و ساحل زیبایش محدود نمی گردد و مراکز تاریخی دیدنی، موزه های متعدد و تالار تیاتر و کنسرت و غیره نیز باید اضافه شوند.

این جاذبه ها موجب گردیده این شهر میزبان هتل ها و مراکز توریستی بسیاری باشد.

جاذبه های توریستی

مراکز خرید

فروشگاه ها و مراکز خرید مدرن این شهر به همراه محله قدیمی آن با خیابان های سنگفرش و باریک و بازار محلی و انواع کافه و رستوران ها تامین کننده سلايق گوناگون مسافران است.

تاریخچه

تاريخ ليماسول به 2000 سال پيش از ميلاد برميگردد كه احتمالا بصورت يك ده كوچك با جمعيت كم وجود داشته است.

در قرن دهم شهر با نام نمسوس شناخته مي شد.

تاريخ ليماسول اغلب با وقايع سال 1191 زماني كه سلطه بيزانس بر قبرس پايان يافت گره خورده است.

در اين زمان ريچارد شيردل انگلستان با تعقيب و شكست حاكم قبرس ،‌به حكومت بيزانس در آنجا پايان داد و قبرس را جزو مستعمرات انگليس نمود.

حدود 3 قرن پس از اين واقعه ليماسول از توسعه قابل توجه اي برخوردار گرديد تا اينكه در سال 1570 قبرس به تصرف تركها و حكومت عثماني درآمد و آنها شهر را سوزانده و تخريب كردند.

در طول حكومت تركها،‌ قبرس بعنوان يك كشور سير قهقرايي را طي كرد تا اينكه در سال 1878 قبرس مجددا به تسخير بريتانيا درآمد.

آب و هوا

هوای لیماسول را می توان گرم ترین در قبرس دانست.

جایی که دمای هوا در زمستان کمتر از 8-9 درجه سانتیگراد نمی شود و البته در تابستان نیز از 35 درجه به ندرت بیشتر می گردد.

فرودگاه

بعد از جریانات سیاسی 1974، تجزیه قبرس و دو تکه شدن شهر نیکوزیا فرودگاه بین المللی در اختیار ترکها قرار گرفت.یوناینها که همیشه منتظر یک پارچه شدن دوباره جزیره بودند فرودگاه موقتی در لارناکا و سپس فرودگاه دیگری در شهر پافوس در جنوب و غرب جزیره بنا می کنند.

بعد از به اتحادیه اروپا پیوستن قبرس طرح تاسیس دو فرودگاه جدید لارناکا و پافوس به تصویب رسید.

فرودگاه جدید لارناکا با ظرفیت جابجایی سالیانه 7 میلیون نفر از ماه نوامبر 2009 مورد بهره برداری قرار گرفته است و این ظرفیت در 2 سال آینده افزایش قابل ملاحظه ای خواهد یافت. فاصله فرودگاه بین المللی لارناکا به نیکوزیا 50 کیلومتر، لارناکا (مرکز شهر) 5 کیلومتر، لیماسول 70 کیلومتر، آیاناپا 45 کیلومتر و پافوس 140 کیلومتر است.

اقتصاد

حمل و نقل

سرويس عمومی شامل اتوبوس تاکسی و تاکسي های عمومی امکان تردد شما را به تمام شهرها فراهم می کند .

ارزانترین سرویس عمومی اتوبوس و بعد از آن تاکسی های عمومی است که شما را ازدرب منزل به محل مورد نظر می رسانند ولی صرفا براي شما و در ساعت مورد نظر شما نمی آیند .این سرویس های عمومی ساعات تردد خاصی دارند از اتوبوس گرانتر و از تاکسی ارزانتر هستند .

فرهنگ

تور های لیماسول

چه هتلی، برترین مرجع مقایسه تورهای آژانس های مسافرتی.