اجمیازین

امتیاز کلی 0.00 از 10 امتیاز :
720 0
 • ارمنستان / ایروان

  شهر مذهبی اجمیازین
  در 25 کیلومتری غرب ایروان واقع شده است و درحال حاضر چهارمین شهر بزرگ ارمنستان محسوب میگردد مرکز روحانیت ارمنستان و محل نشست اسقف اعظم می باشد .شهر اجمیازین از قرن 3و4 قبل ازمیلاد مسیح ساخته شده و واقارشابات نام داشته است ودر آن زمان پایتخت ارمنستان بوده وتا قرن 4 میلادی مهمترین شهر محسوب شده است .

  ارمنستان قدیمی ترین کشور مسیحیت در دنیا به شمار می رود که با به رسمیت شناخته شدن دین مسیحیت این کشور پیشرفت های زیادی کرد از جمله رونق گرفتن شهرها و پیدایش خط ارمنی و غیره روایت شده است که در زمان شاه عباس علما و وزرای ارمنی بسیاری ساکن ایران بوده اند که تصمیم برگشت به ارمنستان داشتند.

  شاه عباس برای مانع شدن خروج آنهااز کشور تصمیم می گیرد که سنگ سنگ کلیسای اجمیازین رابه ایران برده و این تصویر شاه عباس را برروی دیوارحک کنند.

  و در نهایت شاه عباس با دیدن تصویرخود از این کار منصرف شده و تصمیم میگیرد کلیسایی باهمین شکل ومعماری درجلفای اصفهان بنا کند که تا کنون باقی مانده است و مرکز روحانیت در اصفهان می باشد.

  بنیانگذار کلیسای اجمیازین گریگورلوساوریج مقدس بوده که روایت میشود که او خواب می بیند خداوند محلی را به اوبایک عصای طلایی نشان می دهد و او تصمیم به ساخت کلیسا در آن منطقه میگیردکه این محل با عصا نشان داده شده دقیقا در وسط کلیسا قرار گرفته ومقبره گریکور لوساوریچ مقدس می باشد و بعدها باستان شناسان به این نتیجه می رسند که زیر این محل در زمان های گذشته معبد خدایان بوده است ساخت آن مربوط به سال 301-303 میلادی می باشد عمده باسازی آن در قرن 17 صورت می گیرد.

 • مشخصات فردی :

  نظر :

  ثبت امتیاز :

  سایر اطلاعات :